Sprawdź zakładkę "Zanim zaczniesz". Jeśli chcesz tylko spróbować zapisz się na szkolenie podstawowe. Tam poznasz podstawy obsługi broni, zasady bezpieczeństwa oraz ocenisz czy ten sport jest dla Ciebie.
Pierwszy formalny krok na drodze do pozwolenia na broń. Uzupełnij i prześlij nam deklarację członkowską, którą znajdziesz w odpowiedniej zakładce oraz opłać wpisowe i składkę. Po odbyciu miesięcznego stażu w klubie możesz przystąpić do egzaminu.
Ustal termin pierwszego treningu i szkolenia gdzie przygotujemy Cię do zdania egzaminu na patent strzelecki. Pistolet, karabin i strzelba to kategorie broni, które musisz poznać. Nie tylko nauczymy Cię strzelać ale też przygotujemy od strony teoretycznej.
Egzamin zdany więc teraz tylko trochę formalności. Ten czas to głównie czekanie.. na patent, na licencję, na badania, na list z WPA z decyzją o wydaniu pozwolenia. Pomożemy napisać wnioski i podania, pokierujemy gdzie zrobić badania. Będziemy z Tobą na każdym etapie tej drogi.
Podobnie trudno jak prawo jazdy. Też wymaga to znajomości przepisów, umiejętności praktycznych i zdania egzaminu aby tym samochodem czy karabinem umieć się bezpiecznie posługiwać. Czasowo w granicach 3-4 miesięcy. Jeśli jesteś zdrowy, niekarany za poważniejsze przestępstwa i masz miejsce stałego pobytu na terenie Polski to po spełnieniu określonych ustawą wytycznych dostaniesz pozwolenie na broń. Jeśli masz pytania poniżej znajdziesz FAQ. Jeśli tam nie znajdziesz jednak odpowiedzi zadzwoń lub napisz a na pewno pomożemy.
I tak i nie. Zależy o jakie pozwolenie na broń chcesz się starać. Istnieje ich bowiem przynajmniej kilka. Jeśli chodzi o pozwolenie sportowe lub kolekcjonerskie co jest najszybszą i najłatwiejszą drogą do pozwolenia na broń to TAK. Członkostwo w klubie sportowym i chęć doskonalenia swoich umiejętności sportowych jest według ustawy ważną przesłanką do wydania pozwolenia - jeśli ją spełniasz dostajesz pozwolenie bez żadnej uznaniowości jak w przypadku pozwolenia na broń do ochrony osobistej, gdzie musisz wykazać "stałe, nieustające i ponadprzeciętne zagrożenie życia".
Około 3-4 miesięcy. Wszystko zależy od terminów egzaminów i czasu wydania niezbędnych dokumentów jak patent strzelecki, licencja zawodnicza, terminu badań lekarskich itp. Jeśli jednak wszystko pójdzie gładko to 3 miesiące jest jak najbardziej realnym terminem.
Do niedawna przepisy wymagały 3 miesięcznego stażu w klubie przed przystąpieniem do egzaminu. Obecnie cały proces został uproszczony i wymagany jest jeden miesiąc. Po pierwsze jest to czas dla nowego adepta strzelectwa na zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa, obsługą broni i regulaminami strzelnicy. Jest to też czas dla Ciebie na trening abyś poza nauką ustaw i przepisów nauczył się celnie strzelać i zdał egzamin na patent strzelecki. Była/jest to też forma odsiania osób dla których chęć posiadania broni była tylko chwilową fascynacją.
Patent strzelecki jest swego rodzaju potwierdzeniem umiejętności w sporcie strzeleckim a także przesłanką do wydania licencji zawodnika sportowego. Wydawany jest bezterminowo a aby go otrzymać zdaje się egzamin związany ze znajomością przepisów związanych z bronią i sportem. Wykazać trzeba się również praktycznymi umiejętnościami zdając egzamin z podstawowych kategorii strzeleckich czyli pistoletu, karabinu i strzelby.
Możesz przystąpić do egzaminu poprawkowego. Jeśli nie zdasz którejś części praktycznej np. pistoletu, poprawką będzie dotyczyła tylko tej kategorii. Jeśli nie zdasz jednak części teoretycznej nie zostaniesz dopuszczony/a do strzelania i niestety cały egzamin trzeba poprawiać a wiąże się to z zapisaniem na kolejny termin co niestety wydłuża cały proces w uzyskaniu pozwolenia na broń. Nie jest określona maksymalna liczba podejść ale szkoda na to czasu i pieniędzy więc zrobimy wszystko abyś zdał/zdała to za pierwszym podejściem.
Egzaminy organizowane są przez PZSS na ogólnie dostępnych strzelnicach. Do egzaminu możesz przystąpić w województwie zamieszkania lub województwie siedziby swojego klubu. W przypadku Klubu NOXODA będzie to małopolska. Jeśli nie zdasz części teoretycznej to niestety nie przystąpisz do części praktycznej czyli strzelania. W przypadku trzech kategorii strzeleckich jeśli nie zdasz którejś z nich, poprawka będzie dotyczyła tylko tej jednej części egzaminu. Niestety wiąże się to z oczekiwaniem na kolejny termin, opłatą i czasem. Uwierz jednak, że z nami załatwisz to za pierwszym podejściem!
Tak jeśli chodzi o pozwolenie do celów sportowych. Choć nie chodzi tu o samo pozwolenie ale o utrzymanie ważnej licencji zawodniczej, która sama w sobie jest powodem posiadania pozwolenia na broń i należy ją co roku wznawiać. Pamiętaj jednak, że samo odbycie ośmiu startów w zawodach jest tak naprawdę formalnością i można to zrobić w jeden dzień i można śmiało traktować jako odskocznię od codziennych obowiązków. Ponadto wcale nie trzeba tych zawodów wygrywać. Tak na marginesie dyskwalifikacja też jest zaliczonym startem choć wstyd pozostaje ;) Utrzymanie licencji wymaga odbycia 4 startów w kategorii wiodącej np strzelbie oraz po 2 starty w pozostałych czyli pistolecie i karabinie (razem 8 konkurencji).
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.